Jak do škol: po svých, na kole, nebo zase mamataxi?

20. 04. 2023

Co mají společného moderní městská mobility, svoboda dětí a školní ulice? Jak spolu souvisí mamataxi, hluk kolem škol a kvalita života? Jak fungují školní ulice, které znají rodiče i děti ve Vídni, Bolzanu či Amsterdamu? A k čemu je to všechno dobré?

Dnes začíná nový školní rok. Jakým způsobem se vaše děti dostanou do školy?

Školy mohou být buď místem, kde se ráno hromadí auta, hluk, nervozita i rozespalé děti, anebo místem, kde se děti i rodiče scházejí po svých nebo přijíždějí na kolech příjemně vyvětraní, bez ohledu na počasí.

Zdroj: Pražské matky

Že si děti, učitelé i rodiče zaslouží trochu jiný začátek dne, ví vyspělý svět už dávno. Že se dá ulice před školou zavřít, vyzkoušeli poprvé v 90. letech minulého století v italském Bolzanu.

Hlavní přínosy? “Více dětí chodí do škol po svých, před školou mají prostor na setkání, stejně tak i rodiče. Den začíná klidněji, nikde se nehrnou spěchající auta. To stejné i ve chvíli, kdy škola končí. Ostatně, rozdíl mezi dvacetiminutovým pasivním sezením a dvacetiminutovou aktivní chůzí je jasně znát i na činnosti mozku,” shrnuje analýza projektu metamorphosis.

Z jedné školy se fenomén školních ulic do dnešního dne rozšířilo nejen po celém jihotyrolském městě, nýbrž i po světě. Velmi aktivní je v zavádění školních ulic například Vídeň, kde zlepšování prostředí aktivně a osobně podporuje mj. místostarostka Birgit Hebein. První vlaštovky se díky aktivitám jednotlivých škol a rodičů objevují už i na okraji Prahy. Kdy si téma vezmou za své přímo starostky či primátoři, nemluvě o ministrovi školství?

Že nejde o žádné výstřelky, nýbrž trend, který má jako obvykle mezi městy své inovátory a early adopters, stejně jako ospalé přihlížející, dokládá přitom vedle apelu nizozemského premiéra i poslední video z Londýna. Tamní Traffic for London, městská organizace spravující veřejnou dopravu i klíčové komunikace na území metropole, pustila před pár dny do světa 30vteřinový spot s jasným vzkazem: Teď je čas vyrazit na cestu jinak. Aktivně.

Šanci ovlivnit, jak vypadá veřejný prostor před školami, máme každý z nás rodičů. První září a potom každý další den. Jak to bude vypadat u vás?

“Jak udusit vaše děti? Začněte tím, že máte co největší auto s co největší spotřebou. Vozidlo udržujte v co nejhorším technickém stavu. Po nastartování nechte motor běžet na volnoběh a otevřete zadní dveře, ať výfukové plyny naplní celou kabinu, pak je zavřete, čímž pro vás a vaše děti vznikne dokonalá plynová komora, a vyrazte.” Michal Vojtíšek, ČVUT

Zdroj: https://www.sancedetem.cz/cs/o-cem-se-mluvi/test-cvut-mamataxi-je-pro-deti-skodlive-3778.shtml

Zdroj pro novinku: sdružení Kolem na kole.

Jak do škol: po svých, na kole, nebo zase mamataxi?
Modul: Novinky