Dnes je Světový den jízdního kola, jak jsme ho oslavili?

03. 06. 2020

Kolem na kole zveřejnil dne 31. 5. 2020 mimořádné vydání newsletteru na téma Jak oslavit Světový den kola, který mimo jiné představil pár tipů, jak by se mohl oslavit u nás, ať už doma, ve škole, ve firmě, nebo v našem městě:

  • vyrazit dnes do školy, do školky, do práce na kole, vyfotit se u toho a poslat to na své sociální sítě, reportérům z vašeho místního deníku, a zároveň rovnou na radnici? Hashtag #SvetJedeNakole

  • říci si svému zaměstnavateli o pár stojanů na lepší parkování vašich kol? Co zabere jedno auto, pobere klidně osm kol. To už je dobrá investice, ne?

  • napsat starostce, primátorovi a všem radním ve vašem městě, že chcete pro sebe, své rodiče i své děti více bezpečných cyklostezek? Když to v pořádkem a předpisy proslulém Německu dokáží za 10 dní, proč by to nešlo u vás?

  • zkusit sdílená kola, máte-li to štěstí, že je u vás ve městě někdo provozuje? Jak růžová Rekola, tak stříbrno-modrý Nextbike mají po republice v provozu už tisíce kol, která vás pohodlně a rychle dostanou z A do B. Stačí stáhnout jejich appku, zaregistrovat si účet a tradá. Umějí také předplatné třeba na měsíc - což může být moc pěkný dárek!

  • pustit si parádní film Why we cycle na vimeu. Za necelých 5€ vás vezme do Nizozemska a naladí vás tak, že budete chtít stejnou svobodu dopřát i sobě a svým dětem.

  • přečíst si o tom, co je od počátku mottem našeho newsletteru, tedy Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života? Výborný a srozumitelný začátek jsou knížky Copenhagenize a Building the cycling city.

  • udělat si radost a pořídit si do ulic namísto horského kola skutečné městské kolo, a jezdit elegantně jako Dán, či Holanďanka? Slušnou nabídku má ve svém e-shopu překvapivě např. ŠKODA AUTO: za necelých 6 000,- poctivé městské kolo pánské, za necelých 15 000,- potom praktickou městskou skládačku, nebo dámské kolo ve verzi s čistým řemenem namísto řetězu (před pár dny ještě měli dámské kolo s řetězem za necelých 6 000,-, ale rozkřiklo se to a je vyprodáno). Máte to často do kopce, a nebo si zkrátka chcete dopřát poslední technologii? Hodně povedené městské elektrokolo pořídíte u nizozemské značky Muto.

  • prošmejdit půdu, stodolu, sklep nebo garáž a nechat si staré kolo po babičce či strýčkovi zase uvést do provozu? Vykouzlit z rezavého stroje perlu umí například Michal Duda v Turnově.

  • zapojit se do mezinárodní akce Dutch Cycling Embassy? Stačí jen odpovědět na otázku Jak vám kolo pomohlo v době koronavirové krize v tom zůstat zdravý, štastná a mobilní? Odpověď dát na svůj facebook, twitter, instagram či linkedin s hashtagem #coronacycling

  • nasdílet tenhle článek dalším lidem z vašeho okolí, ať už na kole jezdí, a nebo naopak mohou ve své pozici napomoci tomu, aby se ve vašem městě začaly věci hýbat kupředu podobně, jako je tomu v Nizozemsku, Kodani, Londýně, nebo Miláně.

Dnes je Světový den jízdního kola, jak jsme ho oslavili?
Modul: Novinky