SolarEye - zajímavý produkt pro zlepšení orientace za snížené viditelnosti

23. 06. 2019

Mnozí lidé by jistě v noci ocenili, kdyby na zpevněných cestách v extravilánu, tedy mimo sídla, existovala nějaká světelná vodící linie, která by jim pomohla v lepší orientaci. V této souvislosti jsme narazili na zajímavý produkt SolarEye, který by tuto funkci mohl nabídnout. SolarEye je vodicí solární knoflík, který je vyroben z vysoce odolného strojírenského polymeru. Hlavním účelem SolarEye je směrové vedení cyklistů a chodců a vyznačení plochy před nimi. Knoflík je tvořen LED diodou napojenou na LFP baterii, která se nabíjí solárním článkem, umístěným ve vrchní části knoflíku

Potenciál SolarEye se projeví právě na zpevněných cestách a plochách, kde je předpokládán výskyt chodců, bruslařů a cyklistů, kterým za snížené viditelnosti skutečně pomůže. Hlavní myšlenka produktu spočívá ve zvýšení bezpečnosti za večera, kdy se na výše uvedených místech stále vyskytuje velké množství chodců a cyklistů. Ti nejlépe ocení smysl a koncepci produktu, který je za dne nečinný a nijak nepřekáží, zatímco v noci velmi efektivně vykresluje trasu nebo plochu, která je kolem nich.

SolarEye je ekonomicky efektivní a nepotřebuje žádné další napájení. Přes den využívá sluneční paprsky, kterými přes solární článek nabíjí baterie a po setmění svítí a zvyšuje bezpečnost chodců a cyklistů. LED dioda je viditelná ze všech pohledových úhlů ze vzdálenosti až 500 metrů. Solární knoflík SolarEye je vybaven světelným čidlem na automatické zapnutí a vypnutí LED diody pro efektivnější využití uložené energie v baterii. Ve dne se baterie nabíjí a LED dioda je vypnutá, zatímco v noci se tento režim obrátí – baterie dodávají energii do LED diody, která svítí.

Díky nízkému profilu SolarEye nikoho neomezuje – ve dne nepředstavuje žádné omezení pro cyklisty, chodce ani bruslaře a po setmění se rozsvítí a slouží jako bodové vodicí zařízení. Tím usnadní mnohým lidem noční orientaci v novém neznámém prostředí.

SolarEye se vyrábí v různých barevných provedeních a ve stále svítící verzi. Tvarově se jedná o plochý válec o průměru 80 mm a výšce 31 mm. Váha knoflíku je 235 gramů.

SolarEye byl speciálně navržen pro zvýšení bezpečnosti na cyklotrasách, kde ukazuje cyklistům i chodcům směr cesty před nimi. Hlavní využití je tam, kde je nutno cyklisty i chodce informovat o dalším vedení cesty, avšak potenciál využití tohoto produktu je opravdu široký – skvěle se osvědčí na příjezdových cestách, terasách, parcích nebo v karavanových a kempových oblastech a obytných zónách. Jediné omezení v použití představuje nutný sluneční kontakt pro správné nabití baterie.

U aktuálně připravovaných projektů cyklostezek se snažíme tento prvek uplatnit, např. pro stavbu cyklostezky Náměšť na Hané - Drahanovice.

SolarEye - zajímavý produkt pro zlepšení orientace za snížené viditelnosti
Modul: Novinky